?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

i_033Так послухати, то за наших дідів-прадідів сексу не було. Жінка-берегиня, помолившись, люляла дітей у колисці, завбачливо подавши чоловікові борщ з пампушками. Образ етнографічної селяночки в уявленні людей замало не сакралізований, про інтим у контексті «сивої давнини» взагалі говорити лячно. Сороміцькі пісні та обсценна лексика вперто не помічаються, а обговорювати статеве життя «тоді» взагалі вважається моветоном. Ну не поєднується у нашій уяві порнографічна гра в притулу на вечорницях із картинним «садком вишневим коло хати» та червоною калиною біля криниці!   

Між тим, діти звідкись бралися. Мало того, для позначення певних процесів та частин тіла використовувалися цілком конкретні слова або ж сталі вирази.

Товкачик на сковороді

Звісно, інтимні речі не завжди називали прямо. Особливо багато евфемізмів у пісенній ліриці, де все було красиво, і псувати ідилію прямим текстом не хотілося. Скажімо, спільне спання чоловіка та жінки позначається як «ночують» або «говорять до зорі», «до рання», козак до дівчини «щоночі ходить».  У постовій пісні, записаній на Черкащині, ідеться: «- Ой ти, козаче, ти хрещатий барвіночку. Хто тобі постелить при дорозі постельочку? - Ой є у мене широкий лист буркунини, ти мені, дівчино, при дорозі люба й мила». Що цікаво, у радянському виданні 1963 року «Ігри та пісні» рядків з натяком на секс в цій самій пісні уже нема.

У той же час побутове мовлення та сороміцькі пісні були зовсім іншим світом. Хоч про інтимне, судячи зі слів інформаторів, люди говорити наче й «встидалися», проте у межах своєї вікової групи це було нормально. Згідно із записами другої половини 19 ст, для позначення статевих органів та статевого акту часто використовувалися запозичені слова, відомі нам зараз як матюки. Між тим, «питомо українська» інтимна лексика теж була.

Є загальновідомі слова для називання чоловічих та жіночих статевих органів. М.Красиков називає слово «сковорода» евфемізмом для позначення жіночого статевого органу. Те саме і з «бандуркою», «ступою» («Моя ступка не порожня, топче шляхта подорожня»). Дослідник називає цілий ряд пестливо-зменшувальних синонімів до статевих органів обох статей: хуєньку, залупієньку, ковбаска, кіньчик, півник, соловей, головочка, лялька; пиздонька, кузупенька, біда, реґедзуля, петрунька, мандушечка, тюндя, вавка, курочка, коляда, коновочка, кирниченька... Приклади такого розмаїття та кодових сталих виразів можна знайти у збірці сороміцьких пісень «Бандурка». У гуцулів були свої слова: пуцька і потка. З сороміцьких коломийок, записаних у Вижньому Березові: «а та потка кучерява, всередині лиса, то вона мні виглядає як кусочок мнєса», «дівки потки поголили». Процес наявності або відсутності ерекції описується так: «стала пуцька дротом», «дідо пхає, пуцька гнеться, баба сі нервує». Ще символом чоловікості та чоловічого члена вважалася риба. Член також називали щупаком.  

Були й ще точніші анатомічні подробиці. Голівка так і називалася, а от з клітором взагалі ну просто розмаїття назв. Вже на новгородських берестяних грамотах (№ 955 (XII ст.) для позначення клітора використовується слово «кіль». У дореволюційних дослідженнях статевого життя зустрічається слово «скоботень», а також «шкворень». Вікіпедія стверджує, що питомо українська назва клітора – линдик.

Від телесування і далі

Тепер перейдемо до процесу. Пестощі, те, що нині називається недолугим для української мови словом «пєттінг», називалося «телесування» або «цілування». При чому це не тільки те цілування, яке ми можемо уявити. Ось як в пісні: «А дєвка з парнєм спать ложиться, вона только шо вляглась. Только шо вляглася да целованнєм зайнялася». Ще один термін, скажімо так, взаємної мастурбації - секеляння. «Секеляння або тьорка (занесений термін) стрічається і між парубоцтвом і дівоцтвом. Одначе про те не зібрано богато матеріалу, бо збирати його трудно. Коли оповідач хотів розказати якусь «казку» про те, як секеляють ся великі, дівки з дівками або чоловіки з чоловіками, то не дали йому, бо казка занадто стидка.» - пише Марко Грушевський у дослідженні «Жінка і її полове життє…» І трошки на захист гетеросексульності: «Хайби вже хлопчик та дівчинка собі секелялись, а то й дівчата з дівчатами! Ще й гаразд і їсти не тямлять, а вже сучі діти й шморгають ся одне з одним. Лізе одне на одне, як поросята ті. (…) Позаголюють ся обидві та повзають одне на одному». Для дівчат мастурбація також називалася «шморганням» («пальцем сами себе шморгають»).

Дослідження Марка Грушевського 1907 року є справжнім «кладезем» з інтимної термінології (цікаво, що при перевиданні книжки у 2006 році усі «брудні» подробиці життя українців зникли).


Місячні називали «циганами». Та, за твердженням інформаторів Грушевського, говорити вголос про «цигани» було соромно, тому казали «шарівські». Зараз важко зрозуміти, чим «цигани напали» соромніше звучить за «шарівські приїхали», але факт лишається фактом. У більш поважному товаристві казали «місяшне», «рубане», «женське». Цікаво, що казати про «циган» вголос люди наче й соромилися, а от те, що місячні проступають на сорочку (для місячних носили спеціальну сорочку, із грубшим подолом) – це було зрозуміло. Хіба молоді дівчата у часи гуляння на вулиці соромилися іти у хлопчаче товариство, відсиджувалися вдома. Наводяться також інші регіональні позначення менструації: пола, «червоний Іван», «має на собі», «пере ся», «кров», «той час», «кошуля», «сорочка». Інтелігенція користувалася словами «регули», «місячне», «свій час».

Жінка, яка втратила цноту, називалася «прогуляна». Цнотлива – «з калиною», «не прогуляна». Всім відомі вирази «збити вінок», «калину ламати» для позначення втрати цноти.

Статевий потяг називали «кортячка», «свербіння». Про припинення статевого життя казали «руки помито».

Сперма називалася «плоть», «сім’я». За свідченнями Грушевського, назви для полюцій не було.

 Процес давання так і називався – давання. «Прийди, куме сам, сам, то я тобі дам, дам. Товариша не бери – бо наробиш біди!» Ще використовували слово «лоскотати»: «чом ти мене не лоскочеш, чи не вмієш, чи не хочеш?». Для розмови про секс та пестощі часто використовували слово «живіт», який пестили, яким поверталися до партнера, яким притискалися.

Для позначення статевого акту у негативному сенсі, крім «занапастити», було і слово «висмалити». М.Дикарєв (1903 р) приводить назву «пиз**смали» для групи парубків, які піддурили і зґвалтували («висмалили») дівчину. Примусовий статевий акт у фольклорі описувався, звісно, красивіше: «…взяли дівойку да й под боченьки. Завели єї под сухий явор, да й стали вони да й дилитися. Тому ручейку, тому другую. Тому ноженьку, тому другу».

Звісно, важко навіть уявити все розмаїття інтимних слів, які використовувалися у всіх регіонах України. Відхрещуватися від цих слів можна ще довго. Але ж пропаде багатство! Ну і ніде правди діти: хочемо ми цього чи не хочемо, а секс, як і обсценна та інтимна лексика, в Україні був.

Comments

( 30 comments — Leave a comment )
d12k
Oct. 26th, 2012 01:18 pm (UTC)
А есть образцы "сороміцькіч пісень"?
А то все что довелось мне у нас слышать ничего кроме отвращения не вызывали
gohatto_n
Oct. 26th, 2012 01:21 pm (UTC)
ну я цитувала тут у тексті парочку.
Класикою вважається ця книжка:
http://toloka.hurtom.com/viewtopic.php?t=23916
d12k
Oct. 26th, 2012 01:26 pm (UTC)
ну цитати в тексте слишком короткие, дабы оценить всю "прелесть")
gohatto_n
Oct. 26th, 2012 01:29 pm (UTC)
зазвичай вони і є такі - просто чотиривірші. Як коломийки, так і наші дражнилки. "Сидить Галя на горбочку, видко цицьки крізь сорочку, ой нарошно мамка пряла так, щоб цицька виглядала". Ну, у Бандурці є і довші, але вони більш завуаліровані)
(no subject) - d12k - Oct. 26th, 2012 01:35 pm (UTC) - Expand
(no subject) - gohatto_n - Oct. 26th, 2012 01:59 pm (UTC) - Expand
(no subject) - d12k - Oct. 26th, 2012 02:12 pm (UTC) - Expand
gohatto_n
Oct. 26th, 2012 03:36 pm (UTC)
перша супер))
motaradi
Oct. 26th, 2012 03:13 pm (UTC)
На Закарпатті линдиком пеніс називають (і я то чула в природньому середовищі носіїв :)
gohatto_n
Oct. 26th, 2012 03:34 pm (UTC)
опаньки, яке цікаве уточнення! А вони ж то праві))
(no subject) - motaradi - Oct. 26th, 2012 03:41 pm (UTC) - Expand
(no subject) - gohatto_n - Oct. 31st, 2012 07:10 pm (UTC) - Expand
seems_to_be
Oct. 26th, 2012 03:23 pm (UTC)
дякую за екскурс!
gohatto_n
Oct. 26th, 2012 03:38 pm (UTC)
прошу)
pilepina
Oct. 26th, 2012 05:37 pm (UTC)
http://www.youtube.com/watch?v=NE9oNLj2EKk натрапила випадково
gohatto_n
Oct. 26th, 2012 10:27 pm (UTC)
не знала про таке відео. Ну, зроблено як завжди у нас, але хоч якось.
(no subject) - pilepina - Oct. 26th, 2012 10:35 pm (UTC) - Expand
(no subject) - gohatto_n - Oct. 26th, 2012 10:28 pm (UTC) - Expand
snigynka
Oct. 26th, 2012 06:59 pm (UTC)
звісно, що був. вже давно прийшла до висновку, що нашу вчительку укр. літ. та мови, яка нам промивала голову цноливими дівчатами, українськими треба було б... ну не знаю що. я взагалі згодна з дошлюбною чистотою чи з порядком в статевій сфері - це мої переконання. але нащо ж в спотворючі крайнощі??? які впливають на психіку несформовану дітей.

а ще мене завжди цікавило - а що, коли місячні йшли, вони ніц не підкладати - так і текло по ногах? це ж йойой!
araviya
Oct. 26th, 2012 08:22 pm (UTC)
ох, як цікаво все!!!!
А можно перепостити? з авторством, звісно!
gohatto_n
Oct. 26th, 2012 10:28 pm (UTC)
так, звісно
nu_takoe
Oct. 26th, 2012 08:57 pm (UTC)
пазнаватєльно
list_mebiusa
Oct. 26th, 2012 10:07 pm (UTC)
Класс! Дякую:)
eloiza_soleil
Oct. 27th, 2012 11:14 am (UTC)
А де є кнопочка репосту
gohatto_n
Oct. 27th, 2012 11:25 am (UTC)
там є кнопочка "+", натиснувши яку можна вибрати ЖЖ
boussa
Oct. 27th, 2012 12:20 pm (UTC)
дуже і дуже цікаво! як класно що є люди які це записують і збирають!!!! дякую!
saint_lyho
Oct. 29th, 2012 05:28 am (UTC)
"Дослідження Марка Грушевського 1907 року є справжнім «кладезем» з інтимної термінології (цікаво, що при перевиданні книжки у 2006 році усі «брудні» подробиці життя українців зникли)." - оце круто! Піклуються про наш моральний стан, ай молодці!
olexiy_k
Oct. 29th, 2012 04:02 pm (UTC)
А от ця тема про куму: "Що то за кума, що куму не дала" - це що, на рівному місці виникло? Я як візьму пісенник, там через пісню натяки на секс. Мені взагалі здається, що раніше сексом займалися побільше від нашого.
oks_psh
Nov. 3rd, 2012 05:26 pm (UTC)
Прекрасно. Я в фб посилання повішу.
( 30 comments — Leave a comment )

Profile

поль_руіз
gohatto_n
gohatto_n

Latest Month

June 2014
S M T W T F S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Tags

Powered by LiveJournal.com
Designed by yoksel